PRIMARC UV LAMBALAR

PRIMARC UV lambalar ileri teknoloji ile yüksek kalitede quartz cam kullanılarak el değmeden üretilmektedir. PRIMARC UV lambaları cıva, metal halide ve galyum gibi modellerde her türlü UV makinelere uygun olacak şekilde tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.
PRIMARC UV lambaları 10 cm ila 240 cm uzunluğunda, 40 ila 600 W/cm gücünde üretilme olanağına sahiptir.

PRIMARC UV lambaları özelliğime göre 1000-1500 saat üretici hatalarına karşı garantilidir.

PRIMARC UV lamba değişik sektörlerde kullanılan UV makinelerde güvenle kullanılır. Bu sektörler; Matbaa, Ambalaj, Plastik kap-kova, Mermer, Ahşap , Cam, DVD, otomobil, Kataforez sistemi ile UV kaplama gibi sektörlerde UV kimyasalları kürleme amaçlı özel projelerde kullanılır.

img1
img2
img3

Bu sektörlerde kullanılan makine modelleri şunlardır; UV flekso etiket baskı makineleri, UV letterpress etiket baskı makineleri, UV ofset konveyörlü ve konveyörsüz kurutucular, konveyörlü serigraf kurutucular, mermer UV jel kurutm a makineleri, plastik tüp, kap kase UV kurutucuları, yoğurt-ayran UV kurutma makineleri, Ahşap kenarbantı ve ahşap panellerin boyama ve laklama makineleri, PVC yer karosu-Lamine ve masif parke UV lak veya boya kurutma makineleri; Roller coater sistemlerinde kullanılan duralit-mdf-sunta üzerine uygulanan lak veya boya kurutma makineleri diye sıralayabiliriz.
Terminalini yaptığımız bazı UV ve baskı makine üretilerinin ürettiği UV kurutma makine modelleri şunlardır:

Ema uv sistem, Abbess, Adnos, Advancing Aetec, Agfa, Aktilux, Amba, American Ultraviolet, Aradiant, Argon, UV light ,Gew, Argus, Anja, Aquatron, Amjo, Barberan, Beltron, Berkey, Brewer, Burgess, BLV, Cefla, Fuji , Dr, Hönle ,Chambon, Colight, Comco,· C Sun· Colordry, Dainippon, Distrilamp, DPL, Dubuit Dupont, Elsemann, Eltosch, EYE, FDS, Gallus, GEW, Giardina, GS, Happa, Hackemack, Hanovia, Honle, Idealquartz, IST, IVT, Iwasaki, Japenese Storage Battery, Klemm, Khunast, Kammann, Klemm, Kopack, Linacon, Mark Andy, Muller, Natgraph, Nilpeter, Nolle, Nuarc, Offset, Olec, Osmo, ORC, Parker, Phillips, Polytype, PRIMARC, Printconcept, SPS, SPE, Sanki, Schneider, Screen, Serifasp, Siasprint, Spectral, Starna, Svecia, Steinemann, Superfici, Sutter, Technidry, Technigraf, Texel, Theimer, Thieme, Van Keulen, Siasprint, Uviterno, UV Products, UV Technology, UV Systems, Ushio, Van Dam, Wallace Knight, Walter Reynolds V,b, UV ray, v.b.

MERCURY UV LAMBA SPEKTRUM

1

Cıva buharlı lambalar en sık kullanılan lamba modelidir. Bu lamba modeli tüm
UV kurutma makine modellerine uygundur. Etkin spektrum değeri 365 nm (nanometre)’dir.

IRON UV LAMBA SPEKTRUM

Iron lambaların etkin spektrum değeri daha geniş kapsamlıdır. 340 nm ila 440 nm arasında etkindir. UV boya veya lakları kurutma kabiliyeti cıva buharlı lambaya göre daha yüksektir.

GALLIUM UV LAMBA SPEKTRUM

Galyum UV lambaları spektrum değeri 400 nm ila 430 nm arasındadır. Bu lambalar daha çok yüzeysel değil, boya veya lakların derinlemesine kurutulması amacı ile kullanılır. Ahşap sektöründe özellikle beyaz boyanın kurutulması için ideal bir lamba türüdür.

Bu lambalar Ahşap, Ambalaj, mermer gibi sektörlerde kullanılan UV kurutma makinalarında tercih edilir.

UV lambalarda bakım ve kullanım;

Lambaya çıplak elle dokunulmamalıdır. Eğer dokunuluyor ise tüy bırakmayan bez ile beyaz alkol ile lamba kullanılmadan önce temizlenmelidir.

Lambanın kullanıldığı makine çok önemlidir. Kötü, bakımsız ve uygun olmayan kullanılan UV lambanın ömrü kısa olur

Lambanın en etkin kurutma gücü 0–700 saat arasındadır. 700 saat den sonra lambanın UV gücü azalmaktadır. Uygun şartlarda 1500 – 2000 saat’e kadar sorunsuz kullanılabilir.

UV lambaların saat ömrü olduğu kadar açma kapama ömrü de vardır. Eğer UV lambayı kısa aralıklarla yakılıp söndürülürse lambanın çalışma ömrü bu oranda kısa olacaktır. Kısa bekleme zamanlarında lambayı söndürmektense lambayı düşük güçte bekletmek uygun olacaktır.